Szukaj
Close this search box.

Upadłość konsumencka – na czym polega, jakie wytyczne należy spełniać oraz jakie są jej skutki?

Podziel się tym postem

Upadłość konsumencka – na czym polega, jakie wytyczne należy spełniać oraz jakie są jej skutki?

Upadłość konsumencka to niekiedy jedyne słuszne rozwiązanie, postaci umożliwia wyjście z długów. W chwili, kiedy konsument staje się osobowością niewypłacalną, przez co nie może spłacać swoich zobowiązań finansowych, może ogłosić upadłość konsumencką. Aby konsument mógł skorzystać poprawnego takiego rozwiązania, trzeba spełniać określone wytyczne. Z niniejszego wpisu masz możliwość dowiedzieć się, na czym polega upadłość konsumencka, jakie wytyczne musi spełniać osoba, która chce skorzystać poprawnego takiego rozwiązania a także dowiesz się jakie są skutki ogłoszenia upadłości konsumenckiej.

Upadłość konsumencka – na czym polega?

 

Upadłość konsumencka to postępowanie prawnicze, którego celem jest kompletne lub częściowe oddłużenie dłużnika. Ogłoszenie upadłości to czasami jedyne wyjście wraz z trudnej sytuacji i tym samym z pętli zadłużenia. W pierwszej kolejności trzeba złożyć stosowny wniosek do Sądu Rejonowego – koszt około 30 zł.

Złożony wniosek poddaje się szczegółowej ocenie oraz sprawdza się między innymi jakim majątkiem dysponuje dłużnik oraz czy też jest on trwale niewypłacalny. Możemy to zaprezentować w 4 prostych krokach:

1. złożenie odpowiedniego wniosku do Sądu Rejonowego,
2. wniesienie należności,
3. ocena sytuacji osoby składającej wniosek,
trzech. stwierdzenie upadłości ewentualnie odrzucenie wniosku

Upadłość konsumencka – wytyczne

 

Jak wcześniej wspomniano, upadłość konsumencka to postępowanie sądowe, którego głównym celem jest całkowite lub częściowe oddłużenie konsumenta. Żeby konsument mógł ogłosić upadłość konsumencką, ma obowiązek realizować ustalone wytyczne. Zgodnie z przepisami Ustawy Prawo Upadłościowe, dłużnik musi być osobą trwale niewypłacalną – co oznacza, że nie posiada zdolności regulowania swoich zobowiązań, jest osobą, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Niedopuszczalne jest ogłoszenie upadłości w momencie, gdy konsument z pełną świadomością i zręcznością premedytacją doprowadził dla swojej niewypłacalności.

 

Identycznie wyprawia się w momencie, kiedy konsument:

• decydował się na kolejne zobowiązania, podczas gdy był świadomy faktu że nie jest w stanie spłacić zaciągniętych zobowiązań – wina umyślna
• intencjonalnie zaciągał kolejne zobowiązania w momencie podczas gdy wysokość swoim długów wyraźnie przekraczała wysokość jego miesięcznego przychodu – jest to rażące niedbalstwo

Skutki ogłoszenia upadłości

 

Konsument, który, spełnia określne wytyczne, jest w stanie dostarczyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej raz na 10 lat. Do kluczowych następstw ogłoszenia upadłości zaliczyć możemy przede wszystkim:

-zajęcie do masy wierzytelności majątku dłużnika – np. auto, mieszkanie, działka
-podział masy wierzytelności między wszystkich wierzycieli,
– w sytuacji, kiedy posiadany przez dłużnika dobrobyt nie będzie wystarczający, aby spłacić wierzycieli w takim przypadku określa się plan spłaty pozostałej sumy dla wierzycieli – spłata zadłużenia w ratach dostosowanych do indywidualnych możliwości skarbowych konsumenta
– kompletne albo częściowe umorzenie dotychczasowych długów
-zawieszenie postępowania egzekucyjnego a także sądowego
-wstrzymanie naliczanych odsetek
– usunięcie danych z rejestrów dłużników (BIK, BIG, KRD)
– nowy start – bez długów i nękających wierzycieli

Anuluj swoje Długi!

Chcesz pozbyć się długów?

Zamów bezpłatną ROZMOWĘ z doradcą!

Zobacz więcej wpisów na naszym Blogu

jakim sądzie złożyć wniosek o upadłość konsumencką?

Każdy z nas może znaleźć się w trudnej sytuacji finansowej. W takim przypadku, warto rozważyć złożenie wniosku o upadłość konsumencką. Jednak wybór odpowiedniego sądu może być kluczowy. Czy to będzie Sąd Rejonowy, czy Sąd Okręgowy, ważne jest, aby dokładnie poznać przepisy dotyczące procedury. Pamiętajmy, że profesjonalne wsparcie prawnika może ułatwić nam ten trudny proces. Ostatecznie, decyzja należy do nas, ale warto zasięgnąć porady i ustalić, gdzie złożyć wniosek właściwie o upadłość konsumencką.

Na czym polega ogłoszenie bankructwa?

Ogłoszenie bankructwa jest jak burza na horyzoncie, która przychodzi zmiotłać i oczyścić niewydolne przedsiębiorstwo z długów. To moment, w którym prawo i ekonomia łączą swe siły, aby doprowadzić do równowagi finansowej. To czas na uleczenie ran i rozpoczęcie nowego rozdziału, pełnego nauki i rozwoju. Na czym polega ogłoszenie bankructwa? To jest pytanie, na które ta artykuł odpowie. Wszystko zostanie wyjaśnione – od procedur prawnych po skutki ekonomiczne. Zanurzając się w historii i zrozumieniu, odkryjemy miejsce, w którym bankructwo staje się trampoliną do sukcesu.

Chcesz Pozbyć się Długów?

skontaktuj się z nami

upadłość w Sanoku
Scroll to Top